Jak przygotować zwierzęta do przeprowadzki?

W kilku poprzednich artykułach pisaliśmy o różnych aspektach przeprowadzki, co ze sobą zabrać, czego nie oraz jak powinien przebiegać taki proces. Natomiast w tym tekście poruszymy jeszcze jedną bardzo ważną kwestię, a mianowicie to, jak przygotować zwierzęta do przeprowadzki. Doskonale wiemy, że zmiana miejsca zamieszkania to dla wielu osób duży stres oraz zamieszanie, w którym często możemy zapomnieć o naszych zwierzakach, dlatego też należy uwzględnić je w swoim planie już na samym początku. Co robić, aby oszczędzić pupilowi stresu?

  1. Przed przeprowadzką: jeszcze zanim zaplanujesz pakowanie nakarm zwierzaki i znajdź opiekuna, który zajmie się nimi przez ten czas. Podczas przenoszenia mebli, składania ubrań czy sprzątania nasi pupile będą się niepotrzebnie stresować, a Ty razem z nimi, dlatego lepiej zapewnić im w tym czasie inne, miłe atrakcje.
  2. Poznaj teren: ta kwestia jest szczególnie ważna w przypadku psów. Jeśli masz taką możliwość, to zabierz swojego czworonoga na spacer i oprowadź po okolicy znajdującej się obok nowego domu lub mieszkania. W ten sposób chociaż trochę zaznajomi się on z terenem i pozostawi na nim swoje ślady.
  3. Zostaw znajomy zapach: nawet jeśli chcesz, żeby w nowym domu po przeprowadzce wszystko było świeże i pachnące to pod żadnym pozorem nie pierz, ani nie wyrzucaj legowiska oraz zabawek swojego zwierzaka. Znajdujący się na nich zapach pomoże im lepiej odnaleźć się w nowym miejscu.
  4. Zadbaj o odpowiedni transport: najlepszym rozwiązaniem będzie jeśli samodzielnie przewieziesz zwierzaka do nowego domu podczas przeprowadzki, a następnie go do niego wprowadzisz. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować odpowiedni transporter, który zapewni mu komfort i wygodę podczas podróży, szczególnie na dłuższej trasie.
  5. Daj im czas na zaaklimatyzowanie się: psa weź na spacer, daj mu pobiegać po ogródku i obwąchać wszystkie okoliczne zakamarki. Natomiast kota pozostaw w domu. Dobrym rozwiązaniem będzie wypuszczenie go na odpowiednio zabezpieczony balkon lub parapet. Jeśli nie chcesz, żeby kot wrócił do starego domu nie wypuszczaj go na dwór bez opieki przez pierwszy tydzień lub dwa.

Kierując się tymi wskazówkami zaoszczędzisz sporo stresu zarówno pupilowi, jak i sobie. Pamiętaj, że zwierzak jest członkiem Twojej rodziny i należy zadbać o niego tak jak o innych podczas przeprowadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *